Uppfödare - Breeders


Är du aktiv uppfödare, medlem i Russian Blue Klubben och vill stå med på denna sida, skicka då ett meddelande till webbansvarig@russianblueklubben.se.

SE*ACTIVE LIFE
Anna Koneva
Multrågatan 21, lgh 1604
162 54 Vällingby
076-231 74 88
ann-annuta@yandex.ru

SE*AVDOTYA'S
Ilona Prokofjeva och Mikael Hemmingsen
Essingetorget 37
112 66 Stockholm
essingetorget@gmail.com
www.wix.com/sparris/milka-page

S*BARYNIA'S
Elisabeth Jacobs
Malungsgatan 19
821 30 Bollnäs
070-537 85 01
rysskatten@hotmail.com
barynia.com/russian_blue

SE*BLUELAURA'S
Tomas Öhberg
Häljebyn 150
464 64 Brålanda
070-233 56 06
blueking@bluelauras.se

SE*BLUEOYSTER'S
Kicka Johansson
Skattegården 21 b
586 48 Linköping
073-831 50 10
kicka_65@hotmail.com

S* BLÅTUSSENS
Inger Basth och Christer Persmark
Apelviksvägen 7
432 53 Varberg
073-394 15 20
christer.persmark@hotmail.com

S*BOGINJA'S
Linda Lindahl
Smultronstigen 15
459 32 Ljungskile
0522-302 67, 0707-20 22 97
rysslinda@hotmail.com

S*CATTEGAS diplomering
Lotta Hallengren
Dannemarksgatan 44
442 52 Ytterby
0303-920 22, 0706-53 16 90
peter.hallengren@telia.com

S*COASTER'S
Catharina Theve
Skogstorpsvägen 9
191 39 Sollentuna
070-306 00 09
catharina.theve@comhem.se

S*CZAR'S FAIRY diplomering
Maria Yngvesson
Flöjtgatan 17
421 39 Västra Frölunda
031-49 78 46, 073-046 82 85
czars.fairy@comhem.se
web.comhem.se/czars.fairy

S*FLAX diplomering
Charlotte Bredberg
Gröndalsvägen 34
117 66 Stockholm
08-10 40 01, 0736-22 14 88
charlotte@flaxkatter.se
www.flaxkatter.se

SE*GREENISH GREY’S
Monica Lugnet
Hjälmsätersgatan 2C
582 17 Linköping
013-14 02 29, 0734-18 17 51
monica.lugnet@gmail.com

S*GRRR
Anna Andersson, Umeå
Maria Saverstam, Skellefteå
Anna Saverstam, Arvidsjaur
073-810 73 82
anna.saverstam@gmail.com

S*JOHNSILVERS
Jan Nilsson
Monsungatan 55
417 66 Göteborg
031-47 51 46, 0705-95 50 46
ajh@telia.com

SE*JULA SPIRITS
Gunilla Myrinder
Hörbyvägen 41
243 34 Höör
070-521 05 11
g.myrinder@gmail.com

SE*KATIUSJAS
Christina Holmström
Tulpanvägen 8
274 50 Skivarp
0705-97 25 61
chho61@hotmail.com

S*KOROLEVA diplomering
Kaija Merta
Vesene, Skråkås 1
524 95 Ljung
033-26 42 54, 070-675 34 85
kaija.merta@telia.com
www.koroleva.se

S*KYANOS diplomering
Karin och Patrik Johansson
Amandas gård 11
414 83 Göteborg
073-995 51 28, 0708-93 76 30
info@kyanos.se
www.kyanos.se

SE*LILLMYRAN'S
Marianne Myrin
Norra Krycklinge 117
743 71 Björklinge
073-382 91 91
tanaz@hotmail.se

SE*LOVELY BLUE
Liisa Liljekvist
Södra Torlandsgatan 24c
831 47 Östersund
070-695 39 33
selovelyblue@gmail.com
SE*Lovely Blue

S*LUNDÅSEN'S
Lena Höglund
Förstadsvägen 1A
531 54 Lidköping
076-337 54 55
lena@lundasen.se

SE*MASHA'S
Julia Atthem
Kvartsvägen 2
155 34 Nykvarn
073-908 35 30
julia@mashas.se
www.mashas.se


Uppfödare i Norge


(N)THORELIN'S
Elin Skaar
Jamtjord
N-8725 Utskarpen
+47 75 16 21 56
tnils@online.no




Till sidans topp

S*MISTLURENS
Bengt Göran Fältström
Lasarettsgatan 1
411 19 Göteborg
031-13 31 73, 070-967 00 63
www.mistlurens.se

S*MOLOTOV'S diplomering
Maria Enzell
Sjöviksvägen 16
11760 Stockholm
070-862 76 51
maria@molotovs.se
S*Molotov's

S*MUDHONEYS
Martin Hjertstrand
Dr Widerströms gata 35
129 54 Hägersten
0735-31 36 95
vk-martin@hotmail.com

NEYTIRI*PL
Katarzyna Izabela Poniszewska
Döshultsvägen 40
254 76 Allerum
kasia.poniszewska@hotmail.com
www.russianblue.me
Facebook

S*PEGGY LANE'S
Kristina och Lars-Åke Svärdsten
Fnyskvägen 20
135 49 Tyresö
070-520 13 51
peggylanes@svardsten.com
peggylanes.svardsten.com

SE*RÖDSKÄRS
Åsa Enarsson
Johan Anders väg 4 B
439 61 Frillesås
0340-65 71 81
asa.enarsson@telia.com

SE*SILVERGREEN
Sanna Noreklint
Sollentuna
070-957 57 17
info@silvergreen.se
www.silvergreen.se

S*SILVERKLON'S
Victoria Andersson
Skyttegatan 31A
632 26 Eskilstuna
070-634 02 91
vickan.andersson@gmail.com
silverklon.blogg.se

S*SIRIUS diplomering
Christina Linder
Nyköping
070-291 98 00
christina.linder@comhem.se
www.siriuscats.se

SE*SKUGGPANTERNS
Kajsa Berggren
Hagmarksvägen 31
903 45 Umeå
070-605 72 65
calamitykajsa@hotmail.com
skuggpanter.blogspot.com

SE*TICHONOVS
Tommy Åhs
Björkedalsgatan 3
426 68 Västra Frölunda
070-569 89 69
comvecta@telia.com

S*TIRNANOG
Cia och Kelly Wedin
Stockholm
070-760 12 15
cia@ciawedin.com

S*TOREDYS
Lena Hallström
Oskarsgatan 3
361 31 Emmaboda
073-425 91 44
toredys@hotmail.com

TSARITZAS
Eva Nilsson
Nätvingestigen 40
587 29 Linköping
0708-66 23 31
eva@tsaritzas.se
tsaritzas.blogspot.com

S*WILDTBERGS
Ywonne Wildtberg
Godvädersgatan 20B
418 38 Göteborg
0700-31 26 33
wildtbergs@wildtbergs.se
www.wildtbergs.se

S*ÄRKE ÄNGELNS
Bernice Skytt
Ruddammsgatan 38
803 11 Gävle
026-12 58 28
berniceskytt@hotmail.com
www.arkeangelns.se


Uppfödare i Finland


FI*ANDINAN
Ritva Manninen och Jarmo Väänänen
Makasiininkatu 6 A 29
FIN-70100 Kuopio
+358 44 7193 516, +358 400 733 892
andinan@gmail.com
www.andinan.net

FI*HANA-BI
Marianna Ripatti
Männikkötie 9 G 53
FIN-00630 Helsingfors
+358-9-777 3435
+358-40-587-4054
marianna.ripatti@gmail.com
www.hanabi.fi

FI*MIMINKAN
Marjatta Vieru
Paavinkatu 24 C 19
FIN-20540 Turku
+358-40-556 36 57, +358-02-251 61 81
marjatta.vieru(at)dnainternet.net
www.miminkan.blogspot.com

FI*SINI-IHMEEN
Katja Impivaara-Ursin
Eestinlaakso 2 C 13
FIN-02280 Espoo
katja.impivaara@gmail.com
www.sini-ihmeen.net

FI*STARSTRUCK'S
Katja Kurisjärvi
Kuusitie 17
FIN-01400 Vantaa
katja@starstrucks.net
www.starstrucks.net

FI*SUSANSSIN
Susanna Gunnar
Anjalankatu 8 b 14
FIN-48100 Kotka
+358 50 413 39 32
susanna.gunnar@kymp.net
www.susanssin.com